Terapia Zajęciowa

Terapia zajęciowa w Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka”logo niezapominajka
Terapia zajęciowa jest formą wspierania rehabilitacji właściwej oraz podstawą aktywizacji osób niepełnosprawnych. Obejmuje wszystkie formy działań zmierzające ku podtrzymaniu i polepszaniu sprawności fizycznej i umysłowej, można więc ująć ją jako ”leczenie” pracą – zajęciem. Zajęcia mogą mieć charakter manualny, umysłowy a nawet czysto fizyczny, dostosowane są do możliwości i zainteresowań podopiecznych.
Celem terapii zajęciowej w domu pomocy społecznej jest przede wszystkim aktywizowanie mieszkańców do podejmowania działań w celu podtrzymania na optymalnym poziomie sprawności psychicznej i fizycznej, zapobieganie bierności i stagnacji, rozwijanie pasji i zainteresowań, a także podtrzymanie kontaktów interpersonalnych i w miarę możliwości mieszkańca, aktywne funkcjonowanie w społeczeństwie.
W Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” terapia zajęciowa ukierunkowana jest na podopiecznych o różnym stopniu aktywności – dostosowana do potrzeb i zainteresowań mieszkańców. Zajęcia manualne odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 13.00 w sali terapii zajęciowej dla wszystkich chętnych mieszkańców, oraz dwa razy w tygodniu w świetlicy dziennego pobytu dla osób z demencją, pozostających pod stałą opieką personelu.Wśród proponowanych form terapii wyróżniamy:
  1. Pracownia plastyczno – techniczna
  2. Aromaterapia
  3. Biblioterapia
  4. Muzykoterapia
  5. Zajęcia kulturalno – oświatowe (wycieczki, wyjścia do teatru, wyjazdy, występy artystyczne, uroczystości)
  6. Pracownia komputerowa (możliwość korzystania z internetu, nauka obsługi komputera)
  7. Prowadzenie i redagowanie przez mieszkańców „Gazetki Domowej”
  • Pracownia plastyczno – techniczna obejmuje cały wachlarz form pracy, od odnawiania mebli, zdobienie metodą decoupage różnych przedmiotów, konstrukcje techniczne budynków (modelarstwo), malowanie na szkle, szycie, prace plastyczne (kartki okolicznościowe, obrazki, kwiaty z bibuły i papieru), wyplatanie ze sznurka i papieru, modelowanie z masy solnej, filcowanie, po wytwarzanie i projektowanie biżuterii. W okresie przedświątecznym pracownia skupia się na stworzeniu elementów wystroju domu, oraz kartek i upominków okolicznościowych.
  • Artomaterapia jest leczeniem za pomocą olejków eterycznych, jednak wbrew pozorom nie tylko. Podczas zajęć prowadzący stwarza odpowiedni nastrój np.: przygaszone światło oraz tło dźwiękowe oraz wybiera zapach olejków eterycznych. Aromaterapię można doskonale łączyć z biblioterapią, muzykoterapią. Jest doskonałą formą dla osób chorych na Alzheimera ponieważ pobudza zmysły i procesy myślowe (pamięć, uwaga, koncentracja)
  • Bibiloterapia także często występuje jako forma łączona z innymi zajęciami, dotyczy zarówno słuchowisk ( książki i utwory literackie odtwarzane z płyty cd dla większej grupy osób), ale także odczytywania na głos poezji, literatury czy zwykłej codziennej prasy. Może być rozwijana o wieczorki poetyckie czy klub czytelnika.
  • Muzykoterapia w naszym domu prowadzona regularnie dwa razy w tygodniu, oraz przy każdej uroczystości, jest to każda forma grania, słuchania czy poruszania się przy muzyce i dźwiękach. Pozytywnie wpływa na zmysły, rozładowuje negatywne emocje, pomaga się zrelaksować, usprawnia i podtrzymuje procesy myślowe oraz na ile to możliwe sprawność fizyczną. Prowadzona jest przez muzykoterapeutę w formie muzyczno – wokalnej, mieszkańcy mają możliwość zabawy przy i z  muzyką. Łącznie z aromaterapią wprowadza odpowiedni nastrój. Jest nieodłącznym elementem imprez i uroczystości.
  • Zajęcia kulturalno – oświatowe zjednują największą liczbę zainteresowanych, obejmują wszelkiego rodzaju wycieczki, wyjazdy, zabawy taneczne, imprezy okolicznościowe, a także występy dzieci ze szkół i przedszkoli, wyjścia do teatru, seanse filmowe, czy nawet zorganizowane wyjazdy  do marketów na terenie miasta . Wszystkie te działania mają na celu podtrzymanie aktywności psychicznej, fizycznej i społecznej mieszkańców, zapobiegają odizolowaniu i wykluczeniu ze społeczeństwa, pomagają podtrzymywać kontakty interpersonalne zarówno ze współmieszkańcami jak też rodzinami czy środowiskiem.
  • „Gazetka domowa” jest gazetka ścienną dla mieszkańców oraz wszystkich zainteresowanych, zawiera ciekawostki z życia domu, porady, humor, wzmianki o historii Elbląga czy ważnych wydarzeniach z kraju i ze świata, a także poezję. Redagowana w pełni przez mieszkańców.
 
Idź do góry

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.